poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Pisanki inspirowane naturą

Odkąd pamiętam w moim domu zawsze farbowało się wielkanocne jaja w wywarze z cebuli. Myślę, że nie jesteśmy w tym odosobnieni, ponieważ jest to bardzo popularna metoda. Jednak liściaste wzory to co innego..:) Nie często zaglądam do obcych koszyczków, ale póki co nie rzuciły mi się w oczy tak ozdobione pisanki, a szkoda, bo efekt jest świetny, a wykonanie takich jajeczek to żadna robota :)
Potrzebne są tylko stare, cienkie rajstopy, liście i wywar z cebuli.


1.Przygotowujemy wywar z cebuli. W tym celu miesiąc przed Wielkanocą zaczynami kolekcjonować łupiny :)

2.Ruszamy na wyprawę w poszukiwaniu liści - najlepiej sprawdzają się liście postrzępione, o nieregularnych brzegach - krwawnik, jaskier, paproć i wszelkie małe listki.

3.Cienkie rajstopy tniemy na paski tak, aby powstały tulejki w których zmieści się jajko. Jedną stronę związujemy sznurkiem lub robimy pętelkę. Do tak przygotowanej sakiewki wkładamy delikatnie listek, a następnie jajko (liść musi jak najlepiej przylegać do jajka). Następnie zakręcamy rajstopę tak, aby docisnęła liście do skorupki i zapobiegła ich przemieszczaniu.

Tak przygotowane jajka wrzucamy do (ostudzonego!) wywaru i gotujemy w zależności od upodobań (ja zwykle gotuję je 6 min od momentu kiedy wywar zacznie wrzeć)

I voila! :)


Zachęcam do wypróbowania tego sposobu, efekt gwarantowany :)